JAK PRAWO KARNE UJMOWAŁO PRZESTĘPSTWO – STAROŻYTNOŚĆ STAROŻYTNOŚĆ ŚREDNIOWIECZE

Antyczne prawo karne ujmowało przestępstwo wyłącznie od wystąpienia skutku zewnętrznego. Culpa (wina) czyli nastawienie woli sprawcy była ledwie zauważalna. W prawie greckim ślady winy widoczne są od czasów Drakona ( 621 r. p.n.e.). Teorią kary była w tamtych czasach odwet za krzywdę, jaką wyrządzono. Stosowano kary oparte na zasadach talionu lub kar odzwierciedlających. Kara była stosowana jako odwet, a nie resocjalizacja. Była wymierzana w miejscach publicznych, co miało odstraszyć ludzi od popełniania przestępstw. Podstawą jednak do wymierzenia kary było przyznanie się do winy, bez tego nie można było wymierzyć kary.

W średniowieczu jedną z wielu teorii tłumaczących powstanie kary jest teoria zemsty. Dzieli się ją na zemstę indywidualną ( np. władza ojca rodziny) oraz zemstę publiczną (polegała ona najczęściej na bezpośrednim uśmiercaniu jednostki). Kara była tutaj dolegliwością zastosowana wobec sprawcy przestępstwa. Można jednak mówić o racjonalizacji kary czyli wyjaśnieniu jej sensu i celu. Racjonalizacja dzieliła się na religijną i sprawiedliwościową. W późnym średniowieczu nastąpił podział na zbrodnie i wykroczenia. We Włoszech mamy do czynienia z subiektywizacją kary. Winy dzielimy na umyślną i nieumyślną : lekkomyślność (luxuria) i niedbalstwo (negligentia).

Podobieńtwa:

Aby ukarać sprawcę, ten musiał przyznać się do winy. Często w średniowieczu stosowano wobec podejrzanego tortury by ten przyznał sie do zarzucanego mu czynu. Tortury nie były karami, a jedynie środkiem do wymierzenia kary. Już w ustawodawstwie Drakona widać było podział na przestępstwa umyślne i nieumyślne.

Teksty źródłowe

Tadeusz Maciejewski, “Historia powszechna ustroju i prawa” Warszawa 2007.

Reklamy

~ - autor: trinity2008 w dniu Luty 27, 2008.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: